Streptocarpus

Tyto krasavce intenzivněji sbírám asi od roku 2010. Okouzlila mě jejich barevná krása a pestrost. Samozřejmě se pokouším o vypěstování nových barev, takže jejich pěstování je provázeno stálým překvapením. Pokud chcete vidět naše tořivky, co již kvetly, tak na pravé straně stránky najdete fotogalerii. Je rozdělena na sbírkové rostliny cizí, potom mnou vyšlechtěné hybridy a přírůstky do sbírky za rok 2016. Každý obrázek jde kliknutím na něj zvětšit!! Pokud je u popisky JC, jedná se o naše křížence. Prosím neobjednávejte rostliny, které nejsou momentálně skladem. Fotogalerie "NOVINKY 2017" není řazena abecedně, ale přidáváme rostliny, jak vykvétají.

Ve všech fotogaleriích již neuvádíme rodové jméno Streptocarpus, pouze název hybridu. Toto opatření nám spoří hodně času při tvoření fotogalerií. Pokud se jedná o botanický druh, je potom vždy uveden celý vědecký název. Za pochopení děkujeme.

Fotogalerie neslouží pro objednávání rostlin, ale najdete tam obrázky pro váš možný výběr.

Seznam rostlin z mého šlechtění i s uvedením ceny najdete po kliknutí sem

Seznam rostlin z moji sbírky i s uvedením ceny najdete po kliknutí sem

Streptocarpus pěstování a pod.

Popis:  Streptocarpus (tořivka) je rostlina původem z tropické Afriky z čeledi podpětovitých (gesneriaceae). Je to příbuzná rostlina afrických fialek a gloxinií. Současné hybridní streptocarpy jsou mnohaletými rostlinami s listovou růžicí a silným stvolem. Barva listu je od světlé po tmavě zelenou, existují též pestrolisté odrůdy s velmi krásnými světle zelenými listy ozdobenými bílými skvrnami. Z listů vyrůstají květní stvoly na kterých rozkvete několik květů. Květy dlouho drží. Kvetou od jara do podzimu, ale jsou i celoročně kvetoucí odrůdy s drobnými kvítky. 

Umístění:  Streptocarpy mají rády světlé místo bez prudkého slunce. Rostou dobře na okenních parapetech i na policích s umělým osvětlením. Nejvhodnější jsou východní a západní okna. V létě potřebují teplotu mezi 20 - 25°C, v zimě okolo 12 - 15°C. Při vysokých teplotách listy vadnou. Po přemístění do chladu se zase brzy vzpamatují. 

Půda:  Mají rády vzdušnou, lehkou a kyprou půdu obohacenou o perlit, vermikulit a řezaný rašeliník. Dobře rostou v nehlubokých širokých květináčích.

Zálivka:  Pravidelná zálivka blahodárně působí na kořenový systém. Zaléváme měkkou, odstátou vodou do misky, případně po okraji květináče. Streptocarpy mají rády proschnutí půdy mezi dvěma zálivkami. Voda se nesmí dostat na mladé listy, způsobuje to jejich odumírání. 

Hnojení:  Při rychlém růstu rostlina snadno vyčerpá živiny ze substrátu, proto musíme pravidelně přihnojovat hnojivem. Hnojíme nejlépe od dubna do října 1x týdně. Celoroční odrůdy přihnojujeme i v zimním období 1x za 14 dní. 

Přesazování:  Dle potřeby, nejlépe na jaře. 

Období klidu:  Zimní období je obdobím vegetačního klidu. Na podzim odřežeme listy, na kterých již vyrůstaly stvoly s květy. Listy nevylamujeme. Snížíme teplotu a omezíme zálivku.

Množení                                                                                                                                                                                                                  Semeny:  Semena vysejeme do výsevního substrátu. Poté jemně zaléváme (rosíme). Dáme na teplé a světlé místo. Po třech týdnech se začnou objevovat první lístečky. Malé rostlinky opatrně pikýrujeme. Po 8 měsících rostlinky začínají vykvétat.                                                                                                                    Listem:  Vybereme zdravý nepoškozený list, který odřízneme ostrým nožem. Řez ošetříme práškovým dřevěným uhlím nebo stimulátorem. List zasadíme mírně šikmo do substrátu (perlitu). Vložíme do miniskleníčku a dáme na teplé a světlé místo. Po 4 - 8 týdnech se začnou objevovat malé lístečky. Když mladé rostlinky dorostou, tak je oddělíme od matečního listu a zasadíme samostatně do malého květináčku                                                                                                                                                                                                                 Dělením mateřské rostliny:  Jednoduchý způsob, který nedělá potíže ani začátečníkům. Dceřinné rostliny postupně vyplňují květináč, rostlina méně kvete a deformují se listy. To je signál pro rozdělení. Rostlinu vyjmeme z květináče a oddělíme jednotlivé trsy, někdy musíme použít ostrý nůž a řez poprášit dřevěným uhlím. Oddělek zasadíme tak, aby srdéčko rostliny bylo mírně nad povrchem substrátu. Lehce utlačíme a zalijeme. Rostlinky zakoření za 2 - 3 týdny, proto rostlinu v této době nehnojíme.

Vyhledávání

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode